USB-C Hub StarTech HB31C3A1CS 4-Port 10 Gbps USB-A
USB-C Hub StarTech HB31C3A1CS 4-Port 10 Gbps USB-A
Workspaces requiring efficient connectivity can seamlessly integrate the StarTech 4-Port USB-C Hub. Perfect for IT teams looking to expand USB capabilities, this hub connects multiple devices to your computer, streamlining workflows.
With data transfer speeds reaching up to 10 Gbps, enjoy high-speed connections essential for data-heavy operations. The hub's configuration includes three USB-A ports and one USB-C port, providing versatile options for all your USB devices.
- Ports: 4-Port USB-C hub with 3x USB-A and 1x USB-C
- Data transfer speed: 10 Gbps, USB 3.2 Gen 2
- Compatibility: USB 3.2 Gen 2 Type-C and Type-A
- Construction: Durable aluminum and plastic
- Color: Black and Grey
Ideal for small and mid-size businesses needing reliable device connectivity and expansion.
Available stock: 9
-
Estimated delivery: Jun 05 - Jun 09
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Host interface | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C |
| Hub interfaces | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A, USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Ports quantity | 4 |
| DC-in jack | Yes |
| Features | |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Product colour | Black, Grey |
| Housing material | Aluminium, Plastic |
| LED indicators | Link, Power |
| Cable length | 1 m |
| Plug and Play | Yes |
| Certification | CE, FCC, REACH, RoHS |
| Network | |
| UASP support | Yes |
| Power | |
| Power supply type | AC |
| Power consumption (typical) | 24 W |
| Input voltage | 110 - 240 V |
| Input current | 0.8 A |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 2 A |
| Power plug type | Type M |
| Weight & dimensions | |
| Width | 60 mm |
| Depth | 100 mm |
| Height | 25 mm |
| Weight | 87 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 150 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 50 mm |
| Package weight | 500 g |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Included power plug types | ANZ, EU, JP, NA, UK |
| Cables included | USB Type-C |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 325 mm |
| Master (outer) case length | 450 mm |
| Master (outer) case height | 580 mm |
| Products per master (outer) case | 40 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |
| Other features | |
| Chipset | Realtek - RTS5423 |

