USB 3.0 Panel Mount Cable Gender Changer 2 Ports 0.5m Blue
USB 3.0 Panel Mount Cable Gender Changer 2 Ports 0.5m Blue
Enhance your connectivity with the StarTech.com USB 3.0 Panel Mount Cable Gender Changer. This versatile cable lets you easily connect USB devices to your motherboard, providing a seamless and organized solution for your setup.
Ideal for mounting in a variety of environments, this 0.5m cable features two USB A ports, allowing for quick access and easy installation. The blue color not only adds a stylish touch but also helps with visibility in tight spaces.
- Type: USB 3.0 Panel Mount Cable
- Ports: 2 x USB A connectors
- Connector Type: Female to Motherboard Header
- Length: 0.5 meters (1.6 feet)
- Color: Blue
Available stock: 9
-
Estimated delivery: Jun 04 - Jun 08
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 1 | 2 x USB A |
| Connector 2 | IDC |
| Cable length | 0.5 m |
| Performance | |
| Product colour | Blue |
| Housing material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| AWG wire size | 28 |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, REACH |
| Weight & dimensions | |
| Width | 36.5 mm |
| Depth | 500 mm |
| Height | 12 mm |
| Weight | 69 g |
| Packaging data | |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 25 mm |
| Package weight | 74 g |

