Thunderbolt 4 Cable 1.6ft StarTech 40Gbps 100W PD 4K/8K Video
Thunderbolt 4 Cable 1.6ft StarTech 40Gbps 100W PD 4K/8K Video
Enhance your connectivity with the reliable Thunderbolt 4 cable from StarTech. This 1.6ft cable ensures incredible speed and power delivery for all your devices.
Ideal for high-resolution video output and quick charging, this Intel-certified cable supports 4K and 8K video and is compatible with various USB standards, making it perfect for professionals and tech enthusiasts.
- Length: 1.6ft (0.5m)
- Data Transfer Speed: Up to 40Gbps
- Power Delivery: 100W
- Video Support: 4K/8K resolution
- Compatibility: USB 4, Thunderbolt 3, USB 3.2, USB Type-C, DisplayPort
- Connectors: Male to Male
- Color: Black
- Material: Nickel
Available stock: 9
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 | Male |
| Connector 2 | Male |
| Cable length | 0.5 m |
| Data transfer rate (max) | 40 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Thunderbolt version | 4 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Jacket material | Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 4.6 mm |
| Weight | 22 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 128 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package weight | 22 g |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 100 pc(s) |
| Master (outer) case length | 292 mm |
| Master (outer) case width | 435 mm |
| Master (outer) case height | 205 mm |

