Thunderbolt 3 Cable 2m Male to Male 20Gbps White StarTech.com
Thunderbolt 3 Cable 2m Male to Male 20Gbps White StarTech.com
Connect your devices with ease using the StarTech.com Thunderbolt 3 Cable. With a transfer speed of up to 20Gbps, this 2-meter cable is perfect for high-speed data transfer and video output.
Ideal for professionals and tech enthusiasts, this cable supports Thunderbolt, USB, and DisplayPort connections, making it a versatile choice for all your connectivity needs.
- Length: 2 meters
- Transfer Speed: Up to 20 Gbps
- Connections: Male to Male
- Color: White
- Compatibility: Thunderbolt, USB, DisplayPort
- Construction: Nickel connectors
Available stock: 103
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 | Male |
| Connector 2 | Male |
| Cable length | 2 m |
| Data transfer rate (max) | 20 Gbit/s |
| Product colour | White |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Thunderbolt version | 3 |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Daisy chain | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, REACH |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 85 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 15 mm |
| Package weight | 90 g |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case length | 442 mm |
| Master (outer) case width | 299 mm |
| Master (outer) case height | 205 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |

