Thunderbolt 3 USB-C Cable 20Gbps 2m Male to Male Compatible
Thunderbolt 3 USB-C Cable 20Gbps 2m Male to Male Compatible
Enhance your connectivity with the StarTech.com Thunderbolt 3 USB-C cable. Whether you're looking to connect compatible devices or expand your display options, this cable provides seamless transfer speeds of up to 20Gbps.
Ideal for professionals and tech enthusiasts alike, this 2-meter cable offers versatile compatibility with Thunderbolt, USB, and DisplayPort devices, ensuring you have the connections you need for optimal performance.
- Length: 2 meters
- Speed: Up to 20Gbps
- Connectors: Male to Male
- Compatible with Thunderbolt, USB, and DisplayPort
- Color: Black
- Material: Nickel
Available stock: 91
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 | Male |
| Connector 2 | Male |
| Cable length | 2 m |
| Data transfer rate (max) | 20 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Thunderbolt version | 3 |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Daisy chain | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, FCC, Thunderbolt |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 85 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 17 mm |
| Package weight | 90 g |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case length | 438 mm |
| Master (outer) case width | 298 mm |
| Master (outer) case height | 214 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |

