Thunderbolt 3 USB-C Cable 20Gbps Compatible 1m Black
Thunderbolt 3 USB-C Cable 20Gbps Compatible 1m Black
Experience lightning-fast data transfer with the StarTech.com Thunderbolt 3 USB-C Cable, ideal for connecting your devices seamlessly.
With a speed of up to 20Gbps, this 1-meter cable is perfect for transferring large files, supporting high-resolution displays, and ensuring reliable connections between Thunderbolt, USB, and DisplayPort enabled devices.
- Length: 1m
- Data Transfer Speed: 20Gbps
- Compatibility: Thunderbolt, USB, DisplayPort
- Cable Type: Male to Male
- Color: Black
- Connector Material: Nickel
Available stock: 30
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 | Male |
| Connector 2 | Male |
| Cable length | 1 m |
| Data transfer rate (max) | 20 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Thunderbolt version | 3 |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Daisy chain | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 42 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 8 mm |
| Package weight | 50 g |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case length | 436 mm |
| Master (outer) case width | 298 mm |
| Master (outer) case height | 212 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |

