Thunderbolt 3 Cable 0.8m 40Gbps Male to Male Black
Thunderbolt 3 Cable 0.8m 40Gbps Male to Male Black
Experience lightning-fast data transfer with the StarTech.com Thunderbolt 3 Cable. Measuring 0.8 meters, this cable is designed for power users and professionals seeking efficient connectivity for their devices.
Perfect for transferring large files, connecting to high-performance displays, or expanding your workstation, this Thunderbolt 3 cable supports data transfer speeds of up to 40Gbps ensuring your devices communicate seamlessly.
- Length: 0.8 m (2.7 ft.)
- Data Transfer Speed: 40 Gbps
- Connector Type: Male to Male
- Color: Black
- Construction: Nickel connectors
Available stock: 14
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 | Male |
| Connector 2 | Male |
| Cable length | 0.8 m |
| Data transfer rate (max) | 40 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Thunderbolt version | 3 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, REACH |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 25 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 219 mm |
| Package depth | 127 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 44 g |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case length | 440 mm |
| Master (outer) case width | 298 mm |
| Master (outer) case height | 216 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |

