Thunderbolt 3 USB-C Cable 0.5m 40Gbps Black Male-Male
Thunderbolt 3 USB-C Cable 0.5m 40Gbps Black Male-Male
Enhance your connectivity with the StarTech.com Thunderbolt 3 USB-C Cable. This 0.5m cable allows you to transfer data at lightning speeds of up to 40Gbps, making it ideal for high-performance devices.
Perfect for connecting your Thunderbolt or USB devices, this versatile cable ensures reliable performance whether you're setting up a workstation or connecting external displays.
- Type: Thunderbolt 3 USB-C Cable
- Length: 0.5m
- Data Transfer Speed: Up to 40Gbps
- Compatibility: Thunderbolt, USB, and DisplayPort
- Connector Type: Male to Male
- Color: Black
- Material: Nickel
Available stock: 13
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 | Male |
| Connector 2 | Male |
| Cable length | 0.5 m |
| Data transfer rate (max) | 40 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Thunderbolt version | 3 |
| Maximum resolution | 5120 x 2880 pixels |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Daisy chain | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | Thunderbolt |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 20 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 8 mm |
| Package weight | 26 g |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case length | 436 mm |
| Master (outer) case width | 298 mm |
| Master (outer) case height | 216 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |

