Cat6a Ethernet Cable 7.5m 10GbE S/FTP RJ-45 Low Smoke White
Cat6a Ethernet Cable 7.5m 10GbE S/FTP RJ-45 Low Smoke White
Enhance your network performance with the StarTech.com 7.5m CAT6a Ethernet Cable. This high-quality cable enables fast data transfer and is ideal for both home and office networking setups.
Designed for reliability, this cable supports 10GbE speeds with a bandwidth of 500MHz. Its low smoke zero halogen (LSZH) material provides added safety in case of fire, making it a smart choice for any environment.
- Length: 7.5 meters
- Category: CAT6a
- Speed: 10GbE
- Bandwidth: 500MHz
- Connector Type: RJ-45
- Shielding: S/FTP (S-STP)
- Color: White
- Features: Snagless design with strain relief
Available stock: 7
-
Estimated delivery: Jun 06 - Jun 10
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Cable length | 7.5 m |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector shielding | Yes |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable shape | Round |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cabling technology | 10GBase-T |
| AWG wire size | 27 |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Frequency | 500 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE++ (4PPoE) |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 100 W |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 257.5 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 180 mm |
| Package height | 40 mm |
| Package weight | 266.2 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 430 mm |
| Master (outer) case length | 380 mm |
| Master (outer) case height | 290 mm |
| Products per master (outer) case | 30 pc(s) |
| Technical details | |
| Sustainability compliance | Yes |

