CAT6a Ethernet Cable 1m StarTech.com Snagless 10GbE 500MHz PoE++ White
CAT6a Ethernet Cable 1m StarTech.com Snagless 10GbE 500MHz PoE++ White
Enhance your networking setup with the StarTech.com CAT6a Ethernet Cable. At 1 meter, this high-performance cable is ideal for connecting your devices where space is limited.
Designed for optimal performance, this cable supports data transfer speeds of up to 10GbE and features low smoke zero halogen (LSZH) construction, making it a safe choice for environments requiring fire safety compliance.
- Length: 1 meter
- Standard: CAT6a
- Data Transfer Speed: 10GbE
- Bandwidth: 500MHz
- Power over Ethernet: 100W PoE++
- Design: Snagless with strain reliefs
- Cable type: S/FTP (S-STP)
- Connector Type: RJ-45
- Color: White
Available stock: 19
-
Estimated delivery: Jun 06 - Jun 10
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Cable length | 1 m |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector shielding | Yes |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable shape | Round |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cabling technology | 10GBase-T |
| AWG wire size | 27 |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Frequency | 500 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE++ (4PPoE) |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 100 W |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 42.1 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 190 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 50.8 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 430 mm |
| Master (outer) case length | 380 mm |
| Master (outer) case height | 290 mm |
| Products per master (outer) case | 120 pc(s) |
| Technical details | |
| Sustainability compliance | Yes |

