CAT6a Ethernet Cable 50cm Black 10GbE 500MHz S/FTP Snagless
CAT6a Ethernet Cable 50cm Black 10GbE 500MHz S/FTP Snagless
Experience fast and reliable network connectivity with the StarTech.com CAT6a Ethernet Cable. This 50cm patch cord is ideal for connecting devices in tight spaces without sacrificing performance.
Designed for high-speed data transfers, this cable supports 10GbE at 500MHz, making it perfect for demanding networking applications. The low smoke zero halogen (LSZH) construction ensures a safer environment by reducing harmful emissions in case of fire.
- Length: 50cm
- Category: CAT6a
- Maximum Speed: 10GbE
- Frequency: 500MHz
- PoE Support: 100W PoE++
- Connector Type: Snagless RJ-45 with strain reliefs
- Shielding: S/FTP (S-STP)
- Color: Black
Available stock: 15
-
Estimated delivery: Jun 06 - Jun 10
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.5 m |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector shielding | Yes |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable shape | Round |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cabling technology | 10GBase-T |
| AWG wire size | 27 |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Frequency | 500 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE++ (4PPoE) |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 100 W |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 25.5 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package height | 8 mm |
| Package weight | 34.2 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 430 mm |
| Master (outer) case length | 380 mm |
| Master (outer) case height | 290 mm |
| Products per master (outer) case | 200 pc(s) |
| Technical details | |
| Sustainability compliance | Yes |

