7m CAT6a Ethernet Network Cable Aqua 10GbE 500MHz PoE++
7m CAT6a Ethernet Network Cable Aqua 10GbE 500MHz PoE++
Enhance your network connectivity with the StarTech.com 7m CAT6a Ethernet Cable, designed to deliver high-speed data transfers and reliable performance. Ideal for high-bandwidth applications, this cable supports 10GbE and is perfect for both home and office use.
Constructed with Low Smoke Zero Halogen (LSZH) materials, this snagless cable ensures safety and minimizes fire hazards. The Aqua color provides a distinctive look, while the S/FTP design offers better shielding against interference, ensuring stable connections.
- Length: 7 meters
- Category: CAT6a
- Performance: 10GbE, 500MHz
- Power over Ethernet: PoE++ (100W)
- Connectors: Snagless RJ-45 with strain reliefs
- Material: Low Smoke Zero Halogen (LSZH)
- Color: Aqua
Available stock: 9
-
Estimated delivery: Jun 06 - Jun 10
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Aqua colour |
| Cable length | 7 m |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector shielding | Yes |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable shape | Round |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cabling technology | 10GBase-T |
| AWG wire size | 27 |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Frequency | 500 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE++ (4PPoE) |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 100 W |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 240.9 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 180 mm |
| Package height | 35 mm |
| Package weight | 249.6 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 430 mm |
| Master (outer) case length | 380 mm |
| Master (outer) case height | 290 mm |
| Products per master (outer) case | 40 pc(s) |
| Technical details | |
| Sustainability compliance | Yes |

