5m CAT6a Ethernet Cable Aqua 10GbE 500MHz Low Smoke Zero Halogen
5m CAT6a Ethernet Cable Aqua 10GbE 500MHz Low Smoke Zero Halogen
Enhance your network performance with the StarTech.com 5m CAT6a Ethernet Cable. Ideal for high-speed connections, this cable ensures you get the most out of your networking equipment.
Constructed with Low Smoke Zero Halogen (LSZH) materials, this cable is perfect for tight spaces and provides reliable performance while maintaining safety standards. With support for 10GbE speeds and Power over Ethernet (PoE++), it’s the ideal choice for professional setups or home networks.
- Length: 5 meters
- Type: CAT6a, S/FTP (S-STP)
- Speed: Supports 10GbE up to 500MHz
- Connector: RJ-45 with strain relief
- Color: Aqua
- Features: Snagless design for easy use
Available stock: 13
-
Estimated delivery: Jun 06 - Jun 10
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Aqua colour |
| Cable length | 5 m |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector shielding | Yes |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable shape | Round |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cabling technology | 10GBase-T |
| AWG wire size | 27 |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Frequency | 500 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE++ (4PPoE) |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 100 W |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 174.6 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 205 mm |
| Package depth | 180 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 183.3 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 430 mm |
| Master (outer) case length | 380 mm |
| Master (outer) case height | 290 mm |
| Products per master (outer) case | 50 pc(s) |
| Technical details | |
| Sustainability compliance | Yes |

