CAT6 Ethernet Cable 50cm Red 650MHz 100W PoE RJ45 Snagless
CAT6 Ethernet Cable 50cm Red 650MHz 100W PoE RJ45 Snagless
Upgrade your network connectivity with the StarTech.com 50cm CAT6 Ethernet Cable. This high-performance cable is perfect for creating reliable connections in your home or office.
Designed with a bandwidth of 650MHz and support for 100W PoE, this cable ensures seamless operation for your devices. Ideal for patching or extending your network, its snagless design prevents cable snags, while the strain relief provides durability for long-lasting use.
- Length: 50cm
- Category: CAT6
- Bandwidth: 650MHz
- Power over Ethernet (PoE): 100W
- Connector Type: RJ45
- Certification: Fluke Tested, UL Certified
- Color: Red
Available stock: 40
-
Estimated delivery: Jun 06 - Jun 10
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Red |
| Cable length | 0.5 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| AWG wire size | 24 |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Frequency | 650 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | ETL, CE, REACH |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 26 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 13 mm |
| Package weight | 35 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Master (outer) case width | 370 mm |
| Master (outer) case length | 415 mm |
| Master (outer) case height | 275 mm |
| Products per master (outer) case | 200 pc(s) |

