CAT6 Ethernet Cable 10m Red 250MHz Gigabit U/UTP Snagless
CAT6 Ethernet Cable 10m Red 250MHz Gigabit U/UTP Snagless
Enhance your network performance with the StarTech.com CAT6 Ethernet Cable. Designed for reliable connectivity, this 10m cable is ideal for a range of networking applications.
Its snagless design and strain relief ensure secure connections while minimizing damage. Perfect for use in data centers, offices, or home networks, this cable supports 100W PoE, making it a versatile choice for powering devices over Ethernet.
- Length: 10m
- Category: CAT6
- Bandwidth: 250MHz
- PoE Support: 100W
- Connector Type: RJ45
- Design: Snagless with Strain Relief
- UTP Type: U/UTP
Available stock: 39
-
Estimated delivery: Jun 06 - Jun 10
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Red |
| Cable length | 10 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| AWG wire size | 24 |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Frequency | 650 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | ETL, CE, REACH |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 385 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 255 mm |
| Package depth | 330 mm |
| Package height | 26 mm |
| Package weight | 404 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Master (outer) case width | 370 mm |
| Master (outer) case length | 415 mm |
| Master (outer) case height | 275 mm |
| Products per master (outer) case | 30 pc(s) |

