CAT6 Ethernet Cable 50cm Green Snagless 100W PoE RJ45
CAT6 Ethernet Cable 50cm Green Snagless 100W PoE RJ45
Enhance your network connections with the StarTech.com 50cm Green Slim CAT6 Ethernet Cable. Ideal for tight spaces, this snagless cable provides reliable connectivity for your devices.
Designed for high-performance networking, this cable supports Power over Ethernet (PoE) up to 100W, making it perfect for powering devices like IP cameras and wireless access points without the need for additional power sources.
- Length: 50 cm (0.5 m)
- Type: CAT6 Ethernet, Snagless
- Power: 100W PoE capability
- Wire Gauge: 28AWG Pure Bare Copper
- Connector Type: Slim RJ45
- Compatibility: UTP, LSZH
- Quality: Fluke Tested
- Color: Green
Available stock: 49
-
Estimated delivery: Jun 06 - Jun 10
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Green |
| Cable length | 0.5 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable shape | Round |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.3bt |
| AWG wire size | 28 |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Frequency | 250 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE++ (4PPoE) |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 100 W |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Outer diameter | 3.6 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 21.2 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 420 mm |
| Master (outer) case length | 420 mm |
| Master (outer) case height | 250 mm |
| Products per master (outer) case | 400 pc(s) |

