4 Port USB C Hub StarTech.com USB 3.2 Gen 1 Adapter 5Gbps
4 Port USB C Hub StarTech.com USB 3.2 Gen 1 Adapter 5Gbps
Expand your connectivity options with the StarTech.com 4 Port USB C Hub, designed for seamless integration with your laptop and enhancing productivity.
This portable USB hub is ideal for users who need to connect multiple devices simultaneously without sacrificing transfer speed, making it perfect for portable work setups or travel.
- 4 Ports: 1x USB-C, 3x USB-A
- Data Transfer: SuperSpeed 5Gbps
- Compatibility: USB 3.2 Gen 1 / USB 3.1 Gen 1
- Power: USB Bus Powered
- Color: White
- Material: Plastic
Available stock: 10
-
Estimated delivery: Jun 05 - Jun 09
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| Hub interfaces | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A, USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Ports quantity | 4 |
| Features | |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Product colour | White |
| Housing material | Plastic |
| LED indicators | Power |
| Hot-swap | Yes |
| Cable length | 0.11 m |
| Plug and Play | Yes |
| Power | |
| Power source type | USB |
| Weight & dimensions | |
| Width | 40 mm |
| Depth | 75 mm |
| Height | 13 mm |
| Weight | 33 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 130 mm |
| Package depth | 40 mm |
| Package height | 163 mm |
| Package weight | 123 g |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 227 mm |
| Master (outer) case length | 342 mm |
| Master (outer) case height | 294 mm |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |
| Technical details | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Other features | |
| Chipset | Genesys Logic - GL3523 |

