Cable Management Sleeve 2.5m Spiral Design 45mm Diameter Black
Cable Management Sleeve 2.5m Spiral Design 45mm Diameter Black
Keep your cables organized and tidy with the StarTech.com Cable Management Sleeve. This durable cable sleeve is ideal for helping you manage and protect your cables at home or in the office.
Designed to maintain order and prevent tangles, this 2.5-meter-long sleeve is perfect for grouping multiple cables and enhancing safety by reducing trip hazards. Its spiral design and flexible polyethylene material make it easy to install around bundles of cables, ensuring a neat and professional appearance.
- Length: 2.5 meters (8.2 ft)
- Diameter: 45 mm (1.8 in)
- Material: Polyethylene (PE)
- Color: Black
Available stock: 5
-
Estimated delivery: Jun 04 - Jun 08
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Type | Cable sleeve |
| Product colour | Black |
| Material | Polyethylene (PE) |
| Certification | CE, REACH |
| Weight & dimensions | |
| Width | 45 mm |
| Height | 45 mm |
| Weight | 479 g |
| Length | 2.5 m |
| Packaging data | |
| Package width | 460 mm |
| Package depth | 350 mm |
| Package height | 4 mm |
| Package weight | 521 g |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |

