StarTech.com 6ASPAT7MGR networking cable
StarTech.com 6ASPAT7MGR networking cable
1 people are viewing this product
Regular price
€22,07 EUR
Sale price
€22,07 EUR
Regular price
€24,94 EUR
Shipping calculated at checkout.
StarTech.com 7m CAT6a Ethernet Cable - 10 Gigabit Shielded Snagless RJ45 100W PoE Patch Cord - 10GbE STP Network Cable w/Strain Relief - Grey Fluke Tested/Wiring is UL Certified/TIA, 7 m, Cat6a, S/UTP (STP), RJ-45, RJ-45, Grey
Available stock: 10
-
Estimated delivery: Jun 06 - Jun 10
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Cable length | 7 m |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | S/UTP (STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Cabling technology | 10GBase-T |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| AWG wire size | 26 |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Frequency | 500 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | REACH, CE |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 288 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package height | 0.0100 mm |
| Package weight | 296 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Master (outer) case width | 373 mm |
| Master (outer) case length | 417 mm |
| Master (outer) case height | 273 mm |
| Products per master (outer) case | 30 pc(s) |

