3m CAT6a Ethernet Cable 10 Gigabit Shielded Snagless RJ45 Aqua
3m CAT6a Ethernet Cable 10 Gigabit Shielded Snagless RJ45 Aqua
Enhance your network connectivity with the 3m CAT6a Ethernet Cable from StarTech.com. Designed for high-speed data transfer, this 10 Gigabit shielded cable is ideal for setting up reliable and efficient network connections.
Perfect for both home and office use, this snagless RJ45 patch cord supports 100W Power over Ethernet (PoE) and features strain relief for enhanced durability. Its shielded construction minimizes interference, making it suitable for demanding network environments.
- Type: CAT6a Ethernet Cable
- Length: 3 meters
- Speed: 10 Gigabit
- Connector: Snagless RJ45
- Shielding: U/FTP (STP) for reduced interference
- Power: Supports 100W PoE
- Color: Aqua (Turquoise)
- Standards: Fluke Tested, UL Certified, TIA
Available stock: 5
-
Estimated delivery: Jun 06 - Jun 10
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Turquoise |
| Cable length | 3 m |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | U/FTP (STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Cabling technology | 10GBase-T |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| AWG wire size | 25 |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Frequency | 500 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, REACH |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 125 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package weight | 135 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Master (outer) case width | 360 mm |
| Master (outer) case length | 400 mm |
| Master (outer) case height | 255 mm |
| Products per master (outer) case | 70 pc(s) |

