CAT6a Ethernet Cable 10m 10GbE Shielded Snagless RJ45 Patch Cord
CAT6a Ethernet Cable 10m 10GbE Shielded Snagless RJ45 Patch Cord
Upgrade your network performance with this high-speed CAT6a Ethernet cable. Ideal for home or office use, it supports speeds up to 10Gbps for seamless connectivity.
Designed for reliability and efficiency, this 10-meter cable features shielded snagless connectors for better protection and minimal interference. Perfect for high-bandwidth applications, it ensures your devices remain connected and communication flows without interruption.
- Length: 10 meters
- Category: CAT6a
- Speed: 10 Gigabit
- Shielded: Yes, S/UTP (STP)
- Connectors: RJ45
- Fluke Tested and UL Certified
Available stock: 7
-
Estimated delivery: Jun 06 - Jun 10
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Cable length | 10 m |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | S/UTP (STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Cabling technology | 10GBase-T |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| AWG wire size | 26 |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Frequency | 500 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | REACH, CE |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 395 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 255 mm |
| Package depth | 330 mm |
| Package height | 35 mm |
| Package weight | 415 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Master (outer) case width | 370 mm |
| Master (outer) case length | 420 mm |
| Master (outer) case height | 275 mm |
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |

