12.5-Inch Laptop Privacy Screen Anti-Glare Filter StarTech.com
12.5-Inch Laptop Privacy Screen Anti-Glare Filter StarTech.com
Protect your sensitive information with the StarTech.com 12.5-inch laptop privacy screen. This easy-to-install filter ensures that your data remains confidential while you're on the go.
Ideal for business professionals and students alike, this privacy filter features an anti-glare surface and blue light filter to help reduce eye strain. The 16:9 aspect ratio and flip-up design provide convenience in various viewing environments.
- Size: 12.5 inches (31.8 cm) diagonally
- Aspect Ratio: 16:9
- View Angle: +/- 30 Degrees
- Weight: 100 g
- Features: Anti-glare, Blue light filter, Privacy protection
- Design: Frameless
Available stock: 4
-
Estimated delivery: Jun 04 - Jun 08
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Design | |
|---|---|
| Maximum screen size | 31.8 cm (12.5") |
| Suitable for | Laptop |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Screen size HxW | 156 x 277 mm |
| Filter colour | Black |
| Material | Plastic |
| Product colour | Black, Transparent |
| Features | |
| Display filter features | Anti-blue, Anti-glare, Privacy |
| Display types supported | LCD |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Limits viewing angle | 30° |
| Light transmission | 60% |
| Cleaning cloth | Yes |
| Privacy filtering orientation | Landscape |
| Touchscreen compatible | Yes |
| Storage folder | Yes |
| Installation type | Flip attach + Attachment strip + Slide mount tab |
| Reduces blue light up to | 51% |
| Blue light filter | Yes |
| Brand compatibility | Universal |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 100 g |
| Packaging data | |
| Package width | 390 mm |
| Package depth | 245 mm |
| Package height | 4 mm |
| Package weight | 155 g |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 430 mm |
| Master (outer) case length | 270 mm |
| Master (outer) case height | 150 mm |
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |

