Logitech G 941-000123 Gaming Controller
Logitech G 941-000123 Gaming Controller
1 people are viewing this product
Regular price
€345,15 EUR
Sale price
€345,15 EUR
Regular price
€452,15 EUR
Shipping calculated at checkout.
Logitech G G920 Driving Force, Steering wheel + Pedals, PC, Xbox One, Xbox Series S, Xbox Series X, D-pad, Analogue / Digital, Wired, USB
Available stock: 243
-
Estimated delivery: Jun 06 - Jun 10
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Input device | |
|---|---|
| Device type | Steering wheel + Pedals |
| Gaming control technology | Analogue / Digital |
| Gaming platforms supported | PC, Xbox One, Xbox Series S, Xbox Series X |
| Gaming control function buttons | D-pad |
| Reflex vibration | Yes |
| Force feedback | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Device interface | USB |
| Connectivity technology | Wired |
| Ergonomics | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Aluminium, Leather, Nylon, Stainless steel, Thermoplastic |
| Pedals box material | Cold rolled steel, Polyoxymethylene (POM), Stainless steel |
| Steering wheel material | Aluminium, Leather |
| Power | |
| Power source | Cable |
| System requirements | |
| Minimum storage drive space | 150 MB |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 5.35 kg |
| Steering wheel dimensions (WxDxH) | 278 x 260 x 270 mm |
| Steering wheel weight | 2.25 kg |
| Pedals dimensions (WxDxH) | 311 x 428.5 x 167 mm |
| Pedals weight | 3.1 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 300 mm |
| Package depth | 436.6 mm |
| Package height | 322.3 mm |
| Package weight | 7.21 kg |
| Packaging content | |
| Power supply included | Yes |
| Batteries included | No |
| Cables included | USB |
| User guide | Yes |
| Packaging content | Steering wheel Pedals Power adapter User documentation |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 95049080 |
| Products per intermodal container (20ft) | 564 pc(s) |
| Products per intermodal container (40ft) | 1164 pc(s) |
| Master (outer) case width | 314 mm |
| Master (outer) case length | 448 mm |
| Master (outer) case height | 338 mm |
| Master (outer) case gross weight | 7.66 kg |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 50992060573004 |
| Other features | |
| Minimum system requirements | WHAT YOU NEED: Xbox Series X|S or Xbox One Games that support Logitech force feedback racing wheel OR Windows 10 USB Port 150MB Disk storage space Internet connection for optional software download Games that support Logitech force feedback racing wheel |
| Compatible operating systems | Xbox Series X|S or Xbox One Games that support Logitech force feedback racing wheel OR Windows 10, Windows 8, Windows 8.1, or Windows 7 USB Port 150MB Disk storage space Internet connection for optional software download Games that support Logitech force feedback racing wheel |

