PanzerGlass SAFE. by ® 2-in-1 Protection Bundle iPhone 16 Plus
PanzerGlass SAFE. by ® 2-in-1 Protection Bundle iPhone 16 Plus
1 people are viewing this product
Regular price
£8.68 GBP
Sale price
£8.68 GBP
Regular price
£9.55 GBP
Shipping calculated at checkout.
PanzerGlass SAFE. by ® 2-in-1 Protection Bundle iPhone 16 Plus, Apple, Apple - iPhone 16 Plus, Dry application, Scratch resistant, Shock resistant, Transparent, 1 pc(s)
Available stock: 39
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Protector type | Clear screen protector |
| Compatibility | Apple - iPhone 16 Plus |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Brand compatibility | Apple |
| Installation type | Full adhesive |
| Country of origin | China |
| Performance | |
| Product colour | Transparent |
| Material | Tempered glass, Polyethylene terephthalate (PET), Silicone |
| Dry application | Yes |
| Bubble-free application | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Easy to remove | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Rounded edges | Yes |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Oleophobic coating | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Screen size HxW | 155.15 x 72.02 mm |
| Width | 72 mm |
| Thickness | 0.66 mm |
| Depth | 0.66 mm |
| Height | 155.2 mm |
| Weight | 60 g |
| Packaging content | |
| Cleaning cloth | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Cleaning kit | Yes |
| Dry wipe | Yes |
| Wet wipe | Yes |
| Installation tray | Yes |
| Package type | Hanging box |
| Packaging data | |
| Package width | 108 mm |
| Package depth | 25 mm |
| Package height | 195 mm |
| Package weight | 92 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 3926909790 |

